Koło Łowieckie nr 9 Knieja

Gospodarka Łowiecka

Koło Łowieckie Nr 9 "Knieja" prowadzi we wszystkich swoich 4 obwodach intensywną gospodarkę łowiecką w celu poprawy jakości bytowania zwierzyny polnej i leśnej. Stan pogłowia zwierzyny w obwodach jest zadowalający, szczególnie odstrzał zwierzyny grubej od lat utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Kwatery znajdujące się w obwodach umożliwiają myśliwym polowania indywidualnie z możliwością noclegu. Od listopada aż do lutego, Koło organizuje dla myśliwych polowania zbiorowe, które w atmosferze tradycji łowieckiej, cieszą się dużym zainteresowaniem.

Oczywiście priorytetem dla myśliwych jest hodowla zwierzyny, dlatego w łowisku znajdują się liczne paśniki, lizawki, do których zimą wykładana jest karma. Paśniki usytuowane są przy dużych leśnych ciągach komunikacyjnych, dzięki czemu w wypadku obfitych opadów śniegu dowóz paszy nie stanowi problemu. Co roku na Czynach Łowieckich członkowie Koła budują i konserwują urządzenia łowieckie, wykładają karmę, prowadzą inne prace gospodarcze.

Koło Łowieckie "Knieja" nie tylko zakupuje paszę (kukurydzę, owies, odpady z zakładów przetwórstwa spożywczego), ale też uprawia dzierżawione przez siebie pola, na których sadzona jest kukurydza, topinambur i inne (również jako poletka zaporowe). Co roku myśliwi wywożą łącznie kilkadziesiąt ton karmy.

Koło Łowieckie "Knieja" dba również o zwierzynę drobną poprzez ustawianie na polach budek ochronnych z podsypami, utrzymywanie remizek śródpolnych, ochronę przed drapieżnikami. Również co pewien czas w różne miejsca w obwodach wpuszczane są zakupione z hodowli bażanty. W 2004 roku na terenie obwodu 29/39 zorganizowane zostało przez Krajowy Klub Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych Polskiego Związku Łowieckiego " Gniazdo Sokolników", przy współpracy z naszym Kołem, polowanie dla Sokolników z całej Europy, do łowiska wpuszczono wtedy 100 szt. bażancich kur i kogutów.

Mimo ogromnego wysiłku w celu poprawy warunków bytowania zwierzyny drobnej jej stan utrzymuje się nadal na niskim poziomie. Dlatego od kilku lat nie organizuje się polowań na kuropatwy, polowanie na zające odbywają się tylko 2-3 razy w sezonie.
Jeszcze przed kilku laty w obwodach 140 i 237 organizowane były odłowy zajęcy, które następnie były sprzedawane do Włoch i Francji. Jednego dnia odławiane było nawet kilkadziesiąt zajęcy, jednak już od kilku lat zaprzestano tej praktyki. Niestety problemem, tak jak w innych kołach jest kłusownictwo, jednak intensywna praca Strażników Łowieckich jak i intensywna penetracja obwodów przez myśliwych mocno ogranicza to zjawisko.

 

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

 

Knieja 9 © 2010, Wykonanie: Foxbit